Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda ve Borsaların gündeminin İstihdam Kampanyası olduğunu, hedefler doğrultusunda gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “İlk gelen sinyaller gayet olumlu. İstihdamda, pozitif ivmeyi başlattık. Devamı da gelecek inşallah” dedi.​
başkan1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde “İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması” Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmaya, Yeni Zelanda’da Cuma Namazı kılan Müslümanlara yapılan ırkçı ve faşist saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.   

Hisarcıklıoğlu, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir istihdam seferberliği başlatılması konusunda iş dünyasına bir çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, “Bunun ardından, Çalışma Bakanımızla günlerce, gece geç saatlere kadar çalıştık. Daha sonra Hazine veMaliye Bakanımızla bir araya geldik. Bakanlarımızın icracı ve vizyoner yaklaşımları sayesinde, yeni, kapsamlı ve cesur bir teşvik paketi hazırlandı. Yeni istihdam yapacaklar için, daha önce olmayan maaş desteği ve sonrasında vergi ve prim indirimi geldi. Ekonomik sıkıntı yaşayan, işleri yavaşlayanlar için, istihdamı muhafaza ettiren, kısa çalışma ödeneği sağlandı” dedi.

Tüm bunların mimarının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Bakan Selçuk ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Bakan Selçuk ile 25 Şubatta İstihdam Seferberliğini başlattıklarını ifade eden TOBB Başkanı, 81 il ve 160 ilçedeki, 365 Oda ve Borsa ile bu işi üstlendiklerini ve her ildeki, Oda ve Borsa bünyesinde, destek ve teşvik tanıtım merkezleri kurduklarını anlattı.

-Kampanyanın tanıtımı için yoğun çalışma

Hisarcıklıoğlu, kampanyayı tüm ülke çapında tanıttıklarını ve en geniş katılımın sağlanması için çalıştıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Çalışma Bakanımız Sayın Selçuk sayesinde, kamu da bu işe büyük destek verdi. Bakanlığımızın yerel teşkilatı, her ilde yanımızda ve bizimle birlikte çalışıyor. Valilerimiz de sağolsun, onların liderliğinde, Kaymakamlarla, Muhasebecilerle, Mali Müşavirlerle ortak toplantılar düzenliyoruz. İllerdeki en büyük ve en çok istihdam sağlayan firmalara ulaşıyor, bire bir görüşüyoruz. Yerel basında İstihdam Seferberliğini anlatıyoruz. Tüm bu yapılan çalışmaları da yakından takip ediyor, bunları işte bu kitapta topluyoruz-ki bu sadece 15 günlük çalışmaların neticesidir.

Yine TOBB olarak, 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız vasıtasıyla, tüm işletmelerimize, kampanyaya katılın çağrısında bulunduk, bulunuyoruz. Bu toplantıya gelirken billboard reklamları da gördüm. Çok güzel olmuş, tebrik ediyorum. Bu reklamları, İstanbul TO, İstanbul TB, İstanbul SO ve Deniz TO olarak, birlikte verdik. Diğer 80 ilimizdeki oda ve borsalarımız da buna benzer reklamlarla, il ve ilçelerini donattı. Ayrıca ulusal düzeyde yayınlanmak üzere bir de reklam filmi hazırladık. Sosyal medyada kullanmaya başladık. İnşallah yakında televizyonlarda da gösterilecek”.

Hedeflerinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Ama biliyorsunuz, bizim inancımızda ne diyor. İnsan, ancak çalıştığını elde eder. Bize düşen de bu. Gayret bizden, takdir ve tevfik Allah'tan” dedi.

-“işsizliğe karşı istihdamın safında yer almalıyız”

Tüm iş dünyasına ve işverenlere tekrar çağrıda bulunan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam kampanyasına katılın. Bu tarihi desteklerden faydalanın. Biz küçük firmayız, ilave 1 kişi alsak ne olacak demeyin. Bakın eskiden büyüklerimiz anlatırdı. Nemrut, ona karşı gelen İbrahim Peygamberin ateşte yakılması için emir vermiş. Nemrut’un askerleri de meydanda büyük ateş yakmış. Herkes korku içinde sessizce izliyormuş. Derken bir karınca, ağzında küçücük bir damla suyla, ateşe doğru yönelmiş. Bunu gören bir başka karınca arkasından bağırmış. Nereye gidiyorsun, şu ateşin büyüklüğüne bak, bir damla suyla koskoca ateşi söndürebileceğini mi sanırsın. Olsun demiş karınca, hiç olmazsa hangi tarafta olduğum anlaşılır. İşte biz de, işsizliğe karşı, istihdamın safında yer almalıyız” şeklinde konuştu.

Oda ve borsa başkanlarıyla her gün tek tek konuştuğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, hepsinin gündeminin İstihdam Kampanyası olduğunu, her ilin hedefini belirlediğini ve bunun için de gece gündüz çalıştığını söyledi.

İlk gelen sinyallerin gayet olumlu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “İstihdamda,  pozitif ivmeyi başlattık. Devamı da gelecek inşallah. Sayın Bakanımızdan, daha güncel ve daha güzel haberlerde alabiliriz” dedi.

“Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu” diyen TOBB Başkanı, “Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik. Kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir geleceğe merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” şeklinde konuştu.

-Bakan Zehra Zümrüt Selçuk
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da  konuşmasında küreselleşen ekonomide belirlenen ekonomik hedeflere ulaşmak için seferberlik ruhu içerisinde çalışılması gerektiğini vurguladı.
 
Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör iş birliğiyle istihdam hedeflerinin yakalanabileceğini anlatan Selçuk, yerli ve milli üretime daha fazla yatırım yaparak, ekonomide dışa bağımlılığı azaltarak yeni istihdam alanları açmaya devam edilmesi gerektiğini anlattı. 
 
Selçuk, Türkiye'nin sahip olduğu gerçek potansiyel ortaya çıkarılırsa dünyanın 10 güçlü ekonomisinden biri olunabileceğini belirterek, "Bu coğrafya sahip olduğu ekonomik zenginlikler ve fırsatlar bakımından bize o kadar çok imkan sunuyor. Bunları birlikte değerlendireceğiz, imkan ve fırsatları birlikte oluşturacağız. İstanbul kadim medeniyetimizin başat şehri olmasının yanı sıra ekonomide, ticarette ürettiği katma değerle sanayimizin de lokomotifi olmakta." diye konuştu.
 
-Teşvik desteği
 
Bakan Selçuk, aralık ayında, işvereninin, işçinin ve kamunun oy birliği ile 2019 yılı net asgari ücretinin uzlaşıyla belirlendiğini söyledi. 
 
Başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin 2007'deki küresel krizin yıkıcı etkileriyle istihdam kayıpları yaşarken Türkiye'nin küresel krizden bu yana yaklaşık 8,3 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını belirten Selçuk, "2018'in İŞKUR verilerine baktığımız zaman, genel olarak tam net veri gelmeden açıklama taraftarı değilim ama umutla söyleyebiliriz ki geçen yılın ilk iki ayına göre İŞKUR yerleştirme oranlarımız bizim yüzde 10 oranında daha iyi durumda. Trend çok güzel gidiyor. İnşallah Ocak 2019'da daha yüksek bir istihdamı tamamlayacağız. 2,5 milyon istihdam sözümüzü de gerçekleştireceğimize inanıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Selçuk, İstanbul'dan aldıkları 1 milyon ilave istihdam sözünü de not ettiklerini dile getirerek, Bakanlığın iş gücü piyasasını sadece istihdam artırma yönüyle değil aynı zamanda teşviklerle de desteklediğini kaydetti
istanbul1

Etkinlik Takvimi

December 2023
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31