Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa MAŞLAK; "İstihdam Seferberliği 2019" kapsamında işverenlerimiz için hazırlanan teşvikleri tanıtabilmek için bir basın bülteni yayınladı.

Başkan Açıklama

Kıymetli Basın Mensubu

Geçtiğimiz yıllarda seferberlik içgüdüsü ile yola çıkılan ve istihdamın arttırılmasında büyük rol oynayan İstihdam seferberliğinin 2019 yılında da uygulanabilmesi için yeni ve kapsamlı teşvik paketleri hazırlanmıştır.

Bilindiği üzere 21 Ocak’ta Ankara’da gerçekleştirilen ve ilçemizi ve Odamızı temsilen katılmış olduğumuz TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde yine Ankara’da katılım sağladığımız TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var”sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunulmakta ve bu teşvikler gerçekten istihdamın artırılması açısından tarihi düzenlemeler içermektedir.

Bu teşviklerden önemli olanlarından kısaca bahsedecek olursak

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat, sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. 

Teşvikler bunula da sınırlı değil, Düzenli SGK Primi ödeyen işverenlerimize prim ödemelerinde 5 puanlık devlet desteği ve nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanabilmesi için İşbaşı Eğitimlerde 3 ay boyunca kursiyer ücreti ödemesi yine devletimizin getirmiş olduğu teşviklerden bazılarıdır.

Öncelikle işverenlerimizin eleman ihtiyaçlarının karşılanması ve bu eleman ihtiyaçlarının işverene getirdiği yükün ortadan kaldırılması için Teşvikler düzenleyen Devletimize ve Hükümetimize teşekkürlerimizi ileterek; Develimizde istihdam sağlayan Sanayici, İş adamları ve Ticaret yapan esnaflarımıza çağrıda bulunuyorum. “Gelin bu tarihi teşviklerden yararlanın”.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

Aklınıza takılan bir konu olursa, odamızın iletişim kanallarından detaylı bilgi almanız mümkündür.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burası Develi, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.

Mustafa MAŞLAK

Yönetim Kurulu Başkanı

istihdam 2019 tesvik 1istihdam 2019 tesvik 2istihdam 2019 tesvik 3istihdam 2019 tesvik 4istihdam 2019 tesvik 5istihdam 2019 tesvik 6istihdam 2019 tesvik 7istihdam 2019 tesvik 8

Etkinlik Takvimi

May 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31