İlçemizde çeşitli meslek dallarında ticaretle iştigal etmekte olan ve Develi´nin 34 eşrafınca 1958 yılında kurulan DEVELİ YEŞİLYAYLA TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Kayseri Ticaret Sicili Memurluğunca -1- sicil numarası ile tescil edilmiştir. Bu firma Develi´nin Kayseri Ticaret Odası´na kaydolan ilk üyesidir.
          1969 yılına gelindiğinde ilçemizin Kayseri Ticaret ve Sanayi Odasında kayıtlı üye sayısı 200´ü geçmiş, Develi´nin büyük bir ilçe oluşu ve zamanın ulaşım ve iletişim şartları ile Develi´de Ticaret Odası kurulması zorunlu hale gelmiştir.
          Aynı yıl ilçemizin önde gelen eşrafının üstün çaba ve gayretleriyle "Develi Ticaret ve Sanayi Odası" adıyla 01.10.1969 tarihinde 5590 sayılı kanun hükümlerince Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Oda´mız Resmen kurulmuş, daha sonra Kayseri´de müstakil bir Sanayi Odası bulunması sebebiyle Oda´mız unvanındaki Sanayi ibaresi kaldırılarak "DEVELİ TİCARET ODASI" olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

Odamızın kurucu Yönetim Kurulu
YÖNETİM KURULU BAŞKANI : Muammer ÖZKUL
BAŞKAN YARDIMCISI : Mehmet ÜNLÜTÜRK
MUHASİP ÜYE : Ahmet HEPGÜL
ÜYE : Ahmet ARAS
ÜYE : Cemil ÖZBEK´ten oluşmuştur

          Odamız ilk faaliyetlerine eski pazar yerindeki Nazif DANDİK´e ait bir büroda başlamıştır.

          Odanın kurulması sırasında, Kayseri Ticaret Odasında kayıtlı üyelerimizin mevcut kayıt ve evraklarını alabilmek için bu üyelerin 1969 yılına kadar Kayseri Ticaret Odasına olan aidat borçlarının ödenmesi icap etmiştir. Bu aidatları ödemek, Odaya büro tutmak ve büro eşyası ile kırtasiye almak için Odanın ilk meclis üyeleri olan
BAŞKAN : Mustafa DANDİK
ÜYE : Mahmut TOKLU
ÜYE : Mehmet ÇETİN
ÜYE : İbrahim KOCATÜRK
ÜYE : Cemil ÖZBEK
ÜYE : Şükrü DANDİK
ÜYE : Ahmet ARAS
ÜYE : Muharrem AYHAN
ÜYE : Yaşar TUTUM
ÜYE : Ahmet HEPGÜL
ÜYE : Ali Osman KARADUMAN
ÜYE : Ali Osman ŞAHİN
aralarında 500´er TL para toplayarak Odanın kuruluş giderlerini karşılamışlardır.

          25.01.1971 tarihinde Başkan Muammer ÖZKUL´un istifası üzerine yönetim kurulu yeniden görev bölümü yaparak
YÖNETİM KURULU BAŞKANI    :    Mehmet ÜNLÜTÜRK
BAŞKAN VEKİLİ : Ahmet ARAS
MUHASİP ÜYE : Ahmet HEPGÜL
ÜYE : Mahmut TOKLU
ÜYE : Cemil ÖZBEK
şeklinde yeniden oluşmuştur.

          Odamızın idaresinde kuruluşundan itibaren Muzaffer BÜLBÜL görev almış, Odanın Genel Sekreterliğini 1996 yılının Ocak ayında emekli olana kadar büyük bir gayret ve başarıyla yerine getirmiştir. Odanın yeni kurulduğu günlerden başlayarak iş ahlâkı, çalışkanlığı ve disiplini ile Odanın hiçbir işini aksatmadan ve eksiksiz yerine getirmiş, Odamızın bu günlere gelmesinde önemli bir pay sahibi olmuştur.
Odamız, 1972 yılında eski Adliye binasında bulunan 12 metrekarelik yerine taşınmış ve 1980 yılına kadar hizmetlerine burada devam etmiştir.
1980 yılında şu anda Esnaf Kefalet Kooperatifine ait olan ve toplantı salonu olarak kullanılan yerine kiracı olarak taşınmış, 1995 yılında Rejiler İş merkezinde 55-56 numaralı iki büro satın alınıncaya kadar yaklaşık 15 yıl hizmetlerini burada sürdürmüştür.
          2004 yılına gelindiğinde hizmet vermekte olduğumuz mevcut yerin kifayetsiz olduğu ve Odamıza yakışmadığı düşünülerek 2004 yılı sonunda İnönü Caddesi üzerinde bulunan avukat merhum Sebati KARSLIOĞLU´na ait 2 katlı müstakil bina satın alındı. Binada gerekli onarım ve tadilatlar yaptırıldıktan sonra 2005 yılı Şubat ayı başında Odamız buraya taşındı.
Kuruluşunda 12 m²´lik bir işyerinde her türlü hizmet ekipmanından yoksun olarak faaliyete başlayan Odamız bugün her biri 110 m²´lik 2 daireden oluşan ve kendi mülkü olan, üyelerine yakışan bir hizmet binasında her türlü büro ekipmanı ile hizmet vermeye devam etmektedir. 1 Genel Sekreter, 9 tane müdür kadrosu ile kurulan Odamız 1978 yılına kadar tek personelle, 1978 yılından bugüne kadar da 2 personelle hizmet vermektedir.