“Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisi’nin Gelecekteki Yeri” başlıklı toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, savunma sanayi cirosunun, 7 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek “Biz de Kayseri olarak, bu süreç içinde yer almak, ülkemiz savunma sanayine daha fazla katkı vermek istiyoruz” dedi.​
Kayseri Savunma Sanayisinin Geleceği

“Savunma ve Havacılık Sektöründe Kayseri Sanayisi’nin Gelecekteki Yeri” konulu toplantı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Kayseri Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ile sektör temsilcilerinin katılımıyla Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapıldı.

 Kayseri Savunma Sanayisinin Geleceği 5

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada toplantının Kayseri için büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Kayseri’nin, 100 sene öncesinde, sanayisi olmayan bir şehir olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “1926 yılında Kayseri Tayyare Fabrikası ve Bünyan Halı İpliği Fabrikası, 1935 yılında Sümerbank Bez Fabrikasının faaliyete geçmesiyle, sanayileşmede ilk adımları attı. Yine Kayseri’de kurulan Tank Tamir-Bakım, bu alanda bir merkeze dönüştü ve adeta bir tank hastanesine dönüştü. Buradan yetişen ustalar ve girişimciler sayesinde Kayseri, müthiş bir atılım başlattı. Sadece ticarette değil, Sanayi, Turizm ve Eğitimde de marka şehri haline geldi. Bugün, 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 Serbest Bölgesi ve 1 Teknoloji Geliştirme Bölgesiyle, hepimizin iftihar ettiği bir konuma ulaştı. 2,5 milyar dolara yaklaşan, tamamına yakını sanayi ürününden oluşan, katma değeri yüksek bir ihracat hacmimiz var. Geçen sene ülkemiz ihracatı yüzde 7 artarken, Kayseri Türkiye’yi 4’e katladı ve ihracatını yüzde 27 artırdı” dedi.

-Savunma sanayi cirosu 7 milyar dolara ulaştı

Bundan sonra Tayyare fabrikasıyla başlatılan sanayileşme hikâyesini savunma sanayiyle, daha ileriye taşımak istediklerini ifade eden TOBB Başkanı, bu alanda Türkiye’nin, kamu ve özel sektör ortak çalışması sayesinde, önemli başarılar elde ettiğinden söz etti. 2002 yılında yüzde 80'leri bulan, savunma sanayi dışa bağımlılık oranının, 2018’de yüzde 35'ler seviyesine indiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Savunma Sanayimizin cirosu, 7 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda küresel rekabette de ilerledik. 4 firmamız, dünyanın en büyük savunma şirketleri listesine girdi. Savunma sanayi sektörü ihracatı, 2018’de 2 milyar doları geçti. Tüm bu başarının mimarları olan, Savunma Bakanlığımız, Savunma Sanayi Başkanlığımız, Genelkurmayımız ve firmalarımızla iftihar ediyorum” diye konuştu.

Kamunun desteği olmadan özel sektörün; özel sektörün azmi ve çalışkanlığı olmadan da, kamunun, tek başına, tüm bu başarıları gerçekleştiremeyeceğinden bahseden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Elbette bunlarla yetinmeyeceğiz. Türk savunma sanayinin; üretim, ihracat ve teknoloji geliştirme alanlarında, şimdiye kadar yaptıklarından çok daha fazlasını başaracak potansiyeli var. Biz de Kayseri olarak, bu süreç içinde yer almak, ülkemiz savunma sanayine daha fazla katkı vermek istiyoruz.”

Kayseri Savunma Sanayisinin Geleceği 1

Etkinlik Takvimi

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30