KAYSERİNİN KENT GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Borsası, Develi Ticaret Odası,

Yahyalı Ticaret Odası ve Bünyan Ticaret Odalarının müşterek organizasyonunda, Kayserinin Kentsel Geleceği konulu toplantı 31.05.2016 tarihinde Kayseri’de yapıldı. Toplantıya Çevre ve Şehirçilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, eski bakanlarımız, milletvekillerimiz, valimiz, T.O.B.B. Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, belediye başkanlarımız, bürokratlar katıldılar.

Toplantıya Oda'mız adına Başkan Mustafa MAŞLAK, Meclis Başkanı Uğur ÖZYALÇIN, Meclis üyesi Nafiz CEVİZLİ ve Genel Sekreter Ahmet Süha BÜLBÜL katıldılar.

Salonda bulunan tüm haziruna teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “TOBB Başkanı olarak bu benim Kayseri’ye 53. gelişim. Kendi özel gelişlerim hariç. Her geldiğimde burada birlik ve beraberlik manzarasıyla karşılaştım. Bakanlarımız, valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, Oda-Borsa Başkanlarım. Kayseriyle ilgili eli taşın altında olan herkes bir arada. Bu ülkemize moral veriyor. Çünkü insan bazen içinde bulunduğu şeyin kıymetini tam anlamıyor. Dışardan baktığınız zaman daha iyi anlıyorsunuz. Ben her yıl 81 vilayeti geziyorum. Yılda ortalama 30 farklı ülkeye gidiyorum. Herkesin durumunu görüyorum. Emin olun böyle bir şehir, böyle bir anlayış başka bir yerde yok” dedi.

 Bu toplantının farklı bir özelliği olduğunu belirten TOBB Başkanı, Bakan Özhaseki’nin bugüne kadar her toplantıda kendileriyle birlikte olduğunu vurguladı.

 Hisarcıklıoğlu, Bakan Özhaseki’nin, Melikgazi Belediye Başkanıyken, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanıyken, AK Parti Genel Başkan yardımcısı iken ve şimdi Bakan olarak hep beraber olduklarını anlatarak, Bakanlık görevinin şahsına ve Kayseri’ye hayırlı olmasını diledi.

 “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’de en çok kime yakışır derseniz, herhalde herkesin mutabık olacağı isim Mehmet Özhaseki” diyen TOBB Başkanı, “Kayseri’nin bugüne gelmesinde çok büyük emeği var. Hem şehircilik anlamında çağ atlattı. Hem de Kayseri ekonomisi için müthiş projeler ortaya koydu. Bugün Kayseri’de marka şehirden, turizmden, Erciyes’ten söz ediyorsak onun çok büyük emeği var. Şimdi bu birikimle Türkiye’ye hizmet edecek. Ben Türkiye’de şehircilik anlamında yepyeni bir vizyon getireceğine yürekten inanıyorum. Kendisine Türk özel sektörü adına teşekkür ediyorum. Allah utandırmasın inşallah” şeklinde konuştu.

 Hisarcıklıoğlu, Eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a da yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür etti.

 Kayseri’den ve Kayserili olmaktan bir kez daha gurur duyduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisinin yüzde 40’nın 600 şehirde toplandığını, bu şehirlerin dünya ekonomisine yön verdiğini, Kayseri’nin de bu şehirlerden biri olacağını söyledi.

 Son 15 yılda Kayseri’nin milli gelirini yüzde 115 artırdığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bunu girişimci ruh ve birlik-beraberlik sayesinde yaptıklarını ifade etti.

 Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin 600 şehir arasına girebilmesi için, ileri teknolojiye geçilmesi, limanlara ulaşım, otoyol, e-ticaret, ilçe bazlı teşvik sistemi, Antalya-Kapadokya- Kayseri arası yüksek hızlı tren yapılması gerektiğini söyledi.

 Bir vazgeçilmezlerinin de eğitim olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Kayseri burada da dünyaya örnek bir şehir. Mevcut eğitim tesislerinin % 85’ini Kayserili kendisi yaptı. Devletten tek kuruş almadı. İstanbul, Ankara’dan sonra en yüksek puanla tercih edilen üniversite bizimki. Buradaki yatırımlara ve markalaşmaya da hızla devam etmemiz lazım. Bunları yaptığımız takdirde ben Kayseri’nin en önemli dünya şehirlerinden biri olacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Web Links

8352291
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
14473
16066
14473
8227504
266934
474580
8352291
Your IP: 54.226.36.60
17-12-2018 19:32